Google Birinci Sıra ve Sayfa Neden Bu Kadar Önemli

google birinci sıra Dünyada en çok kullanıcısı olan arama motoru Google’da birinci sıra, web sitelerin sahip olmak istedikleri en önemli yer. Her gün milyonlarca kişinin ziyaret ettiği düşünüldüğünde Google aramalarında birinci sırada çıkmak bir firma için ciddi anlamda prestij kaynağıdır ve ticari anlamda ciddi getirileri olabilecek bir fırsattır.

Ancak her isteyen ilk sıradaki hatta ilk sayfadaki yerini alamayabilir. Burada yer almak emek ve zaman istiyor. Bu işlemi Webhome profesyonel hizmetler ile süreci hızlandırabilirsiniz.

Neden Herkes İlk Sırayı İstiyor?

Yukarıda bu sorunun cevabını kısmen verdik. Kullanıcı sayısı açısından diğer arama motorlarını ve siteleri geride bırakan Google da ilk sırayı isteyenlerin en önemli sebepleri;

 • Daha çok insana ulaşmak,
 • Uluslararası hizmet vermek,
 • Hedef kitleye en kesin ve hızlı yoldan ulaşmak,
 • Satış ve pazarlama gelirlerini artırmak,
 • Haber ve bilgi vermek,
 • İletişim kurmak,
 • Tanınmak,
 • Tercih edilmek,
 • Aşinalık yaratmak,
 • Talep ve geri dönüş ölçmek,
 • Memnuniyeti belirlemek,
 • Çözüm üretmek vb.

Nasıl Google Birinci Sırada Çıkılır?

Firmalar sektörlerine göre farklı sebeplerden ötürü Google’da ilk sırada çıkmak isterler. SEO dediğimiz optimizasyon uygulamaları ile arama motorlarının mantığı çözülerek bu istek gerçekleştirilmeye çalışılıyor. Fakat bazı firmalar bu uygulama ile size garanti vererek yanlış bir iş yapıyorlar. Google’da birinci sayfada çıkmanız hiçbir zaman kesin değildir.

Google yetkililerinin konu ile ilgili yaptıkları açıklamalar şu şekildedir:

”Google doğal arama sonuçlarında hiçbir optimizasyon firması sizi Google Birinci Sayfa Birinci Sırada çıkarma garantisinde bulunamaz.”

Doğal arama sonuçları bölümünün dışında reklam bölümünde ilk sırada çıkmak için anahtar kelimelere göre yüksek tıklama başı parası ödeyen firmaların reklamı Sponsor Linkler bölümünde üst sırada çıkabilir lakin bu dahi sürekli birinci sıra garantisi vermez.

Google birinci sırada doğal arama sonuçları bölümünde çıkmak için firmaların Google SEO çalışmaları yapmaları, sürekli olarak Google Optimizasyon çalışmalarına devam etmeleri gerekmektedir.

Google Birinci Sayfa İçin Atılacak En Garanti Adımlar

SEO yapan ajanslar firmalara ve kişilere ilk sırada çıkmalarının garantisini verirken atacakları adımlara dikkat etmeliler. Siz de ön bilgi sahibi olursanız sitenizin yapım ve SEO aşamasını daha iyi takip edebilirsiniz. Gelirlerinizi artırmak, daha fazla insan tarafından tanınmak için sitenizde yapılması gereken işlemlere bir göz atın.

Link almak: Site içi ve dışı linkler ile sayfalarınızın yükselmesi.

Kelime analizi ve uygulama: İnternet kullanıcılarının arama kriterlerine göre anahtar kelime belirlenmesi ve içerikler içinde dağıtılması.

Head, Meta, Title, Description eklenmesi: Arama kriterlerine göre oluşturulan site grafiği.

Site haritası: Web adresinizde yer alan sayfalara link verme ve arama motorlarının tüm sayfaları bulmasını sağlama.

Kelime yoğunluğu: Önemli sayfalarda kelime yoğunluklarının %1-2 düzeyinde olmasına dikkat etme.

Domain: Kullanılacak domainde anahtar kelimelerin bulunması .

Dizin: Sayfaların kök dizine yakın yerleştirilmesi.

Toplist: Toplistlere ve link değişim gruplarına üye olmadan yükselme.

Adwords: Google reklamcılık hizmetinden faydalanarak ilgili sayfalara reklam alma ya da sponsor reklam verme.

Yukarıda bahsettiğimiz ilk sırada çıkma taktiklerine daha onlarcası eklenebilir. Her gün yenilenen arama motoru kriterleri ile web adresleri hem güncellenecek hem de dikkat çekecek. Başarıya giden yolun iyi bir internet sitesinden geçtiği düşünülürse çağımızın haberleşme aracından yararlanarak daha çok insana ulaşmak gerekir. Deneyimli ajanslar ilk başvuracağınız yerlerden olmalıdır.