Logonun Gücü!

logo tasarımı Logo, firmaların kimliğini yansıtan en önemli görsel öğedir. Şirketin geçmişini, bu gününü ve geleceğini simgeleyen logolar oldukça önem taşımaktadır. Her alanda firmayı temsil edecek bu görsellerin hazırlanma aşaması ve web tasarım da bu nedenle önemlidir.
Logo gücü yadsınamayacak bir simge. Günümüzde herkes küçük ya da büyük çapta kurduğu firmayı logo ile taçlandırıyor. Modern firmalar artık kurumsal başarılarını dış görünümlerini de önemseyerek ilerletmek istiyorlar. Bu nedenle ilk olarak logo tasarımları ve web siteler kuruluş için yeterli oluyor.

Şirketlerin imzası olarak tanımlanabilecek logo, firmanın yaptığı her işte anılmasını sağlayacaktır. Bu sebeple ne kadar iyi bir logonuz varsa o kadar da iyi bir imaj ve görüntünüz var demektir. Alanında uzman bir tasarımcı ile çalışarak sizi memnun edecek logoya sahip olabilirsiniz. Sıkı bir araştırma ile kaliteli ajanslardan bu konuda yardım alabilirsiniz.

Logo Tasarımında Püf Noktalar

Firma kimliğinizi en kısa yoldan sergileyen logo, tanınırlığınızı ve bilinirliğinizi artırmak, müşterileriniz ile aranızdaki bağı güçlendirmek ve firma kimliğini tam anlamıyla ortaya koyabilmek için olmazsa olmaz değerlerden biridir.

İyi bir logo basit ancak nitelikli olmalıdır. Profesyonel olarak tasarımı yapılmış bir logo, rakiplerinizden sıyrılmanızı, ilk sırada yer almanızı sağlar. Sahip olmanız gereken logonun sahip olması gereken özellikler ise:

Sadelik: İnsanlar sade ve akılda kalıcı tasarımları beğenirler. Anımsanmak istiyorsanız karmaşık tasarımlardan uzak durmalısınız.

Oranlar: Kullanılacağı yere göre oranlanmalıdır. Kartvizit üzerinde farklı, barkovizyonda farklı boyutlandırılmalıdır.

Renk: Çok renkli çalışmalar her zaman dikkat dağıtmaktadır. İki renk web sitesi tasarımı için gayet yeterli olacaktır. Hem uygulama maliyetini düşürmek hem de algılamayı zorlaştırmamak istiyorsanız az renk kullanmalısınız.

Yazı Karakterleri: Tipografi de kullanıcının dikkatini çekmek için önemli bir mevzu. Harflerin şekli ve sıralanışı potansiyel müşterilerde farklı etkiler yaratabilir. Göz yormayan ve ideal büyüklükteki dizilişler idealdir.

Uygulama: Farklı alanlarda kullanılabilir olmalıdır. Kalite ve renk bozulmaları yaşanmamalıdır.

Özgünlük: Firmanızı tanıtan logolarınız özgün olmalıdır. Başka bir firmayı çağrıştırmamalı ve akılda kalıcı olmalıdır. Kullanılan figürlerin daha önce başka bir tasarımda kullanılmadığına dikkat edilmelidir.

İyi Bir Logonun Avantajları!

  • Kurumsal kimlik sağlar.
  • Tanınırlığınızı artırır.
  • Marka değerinizi yükseltir.
  • Rakiplerinizden sıyrılmanızı sağlar.
  • Akılda kalıcı olmanızı sağlar.
  • Potansiyel müşterilerinizin size güvenmesini sağlar.
  • Memnuniyeti artırır.
  • Ekonomik yoldan reklam yapmayı sağlar.
  • Farkındalık yaratır.